گروه صنعتی گازار » معرفی گازار » آزمایشگاه مواد و متالورژی

آزمایشگاه مواد و متالورژی

تولید یکنواخت و مطابق استانداردهای معتبر تنها با داشتن آزمایشگاهی مجهز به تجهیزات مناسب جهت کنترل آلیاژسازی و فرآیند تولید قطعات امکان پذیر می باشد. با این نگرش و با توجه به خط مشی شرکت، آزمایشگاه مواد و متالورژی ریخته گری صنایع پمپ سازی گازار در سال 1393 به بهره برداری رسید. وظیفه اصلی این آزمایشگاه کنترل کیفیت قطعات تولید شده با استفاده از دستگاه کوانتومتری و دستگاه میکروسکوپ متالورژی هم در مرحله خرید مواد اولیه و هم پس از ذوب ریزی و ریخته گری قطعات می باشد.

آشنایی با تجهیزات:

 1. دستگاه کوانتومتر:
  دستگاه کوانتومتر از جمله سیستم‌های آنالیز دقیق برای فلزات و تجزیه آلیاژها می‌باشد. آنالیز این سیستم که بر اساس تخلیه الکتریکی نشری است، از متداول‌ترین نوع آنالیز برای صنعت متالورژی است. این دستگاه قادر به تعیین بسیاری از عناصر آلیاژی (آناليزكيفي) و نیز غلظت عناصر آلیاژی و ناخالصی‌های موجود توسط اندازه گیری شدت خطوط، (آناليزكمي) در نمونه می‌باشد.
  دستگاه مورد استفاده در این آزمایشگاه قابلیت آنالیز نمونه های پایه آهن( انواع چدن خاکستری و نشکن، فولادهای کربنی، آلیاژی و فولادهای ضدزنگ) و نمونه های پایه مس (انواع برنز و برنج) را داراست که به این ترتیب توانایی کنترل تمامی آلیاژهای مورد استفاده در صنعت پمپ سازی عمومی را داراست.
 2. دستگاه متالوگرافی:
  دستگاه متالوگرافی متشکل از میکروسکوپ متالوگرافی، دوربین و رایانه مجهز به نرم افزارهای مربوطه می باشد. با توجه به اینکه خواص فیزیکی و مکانیکی آلیاژهای تولید شده علاوه بر عناصر سازنده به ریز ساختار شکل دهنده قطعات بستگی دارد بنابراین کنترل این خصیصه به عهده دستگاه متالوگرافی می باشد.در حقیقت بدون اشراف بر چارچوب های متالوگرافی و استفاده‌ی بهینه از آن، فرآیندهای صنعتی و کنترل کیفیت فلزات با مشکل مواجه خواهند شد.
 3. دستگاه پولیشر :
  دستگاه مورد نیاز برای آماده سازی سطوح فلزات جهت آنالیز متالوگرافی می باشد.
 4. مجموعه تجهیزات کنترل خط اتومات :
  با توجه به اینکه خط اتومات ریخته گری از تکنولوژی ماسه تر کنترل شده برای فرآیند قالب گیری استفاده می نماید بنابراین بایستی میزان رطوبت و کیفیت ماسه در حال بهره برداری در خط، بطور پیوسته تحت کنترل بوده تا از بروز ضایعات جلوگیری و کیفیت قطعات تولیدی تضمین گردد. این تجهیزات شامل دستگاه های رطوبت سنج، الک کنترل ابعادی ماسه، کوبه استحکام دهنده و دستگاه اندازه گیری میزان استحکام ماسه می باشد.

مطالب مشابه

انصراف